مرکز تخصصی توانمند سازی انسان

مرکز ارائه دهنده خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک

انعطاف پذیری مغز: یادگیری چگونه باعث تغییر در مغز شما م...

انعطاف پذیری مغز: یادگیری چگونه باعث تغییر در مغز شما می‌گردد

انعطاف پذیری مغز: یادگیری چگونه باعث تغییر در مغز شما م...

شاید شنیده باشید که مغز انعطاف پذیر است. همانطور که می دانید مغز از پلاستیک ساخته نشده است.
نوروپلاستیسی یا پلاستیسیته مغز مربوط به توانایی تغییر مغز در طول زندگی می باشد. مغز با استفاده از ایجاد ارتباطات جدید بین سلول های مغزی (نورون)، قابلیت عجیبی در بازشناخت خود دارد.
علاوه بر عوامل ژنتیکی، محیطی که فرد در آن زندگی می کند و فعالیتهای او نیز در پلاستیسته تاثیر گذارند.

چه مواقعی نوروپلاستیسیتی در مغز اتفاق می افتد؟
1. در بدو تولد: هنگامی که مغز نا بالغ مشغول سازماندهی خود می باشد.
2. در صورت صدمه دیدن: برای جبران عملکردهایی که از دست داده و یا به حداکثر رساندن عملکردهای باقی مانده.
3. در بزرگسالی: هرگاه مسئله جدیدی را یاد بگیرد و حفظ کند.
پلاستيسيته و صدمات مغزی
يكي از نتايج جالب در مورد نوروپلاستيسيتي اين است كه فعاليت مغزي مرتبط با يك كاركرد، در اثر يك تجربه عادي، آسيب مغزي يا بهبودي به جاي ديگري انتقال مي‌يابد.
براي مثال در يك نمونه، جراحی در سن 50 سالگی دچار سكته مغزي شد و در اثر اين مسئله بازوی چپ او فلج گرديد. در دوره توانبخشی، او مي‌بايست دست و بازوي سالم خود را بي حركت نگه مي‌داشت و در عين حال يك ميز را تميز مي‌كرد. اين كار در ابتدا غير ممكن به نظر مي‌آمد، اما به آرامي بازوي چپ به ياد آورد كه چگونه حركت كند، دوباره بنويسد و تنيس بازي كند: كاركردهاي نواحي مغزي كه در اثر سكته از بين رفته بودند، توانستند خود را به مناطق سالم منتقل كنند.
مغز بوسیله سازماندهی و ایجاد روایط جدید بین سلول های مغز صدمات وارد شده را جبران می کند. برای ايجاد ارتباط دوباره، نورون‌ها باید توسط یک فعالیت، تحریک شوند.
پلاسیتیسيتی، یادگیری و حافظه
برای مدت زمان زیادی گمان می رفت که وقتی پا به سن می گذاریم ارتباطات مغزی ما ثابت می مانند. تحقیقات نشان می دهند که در واقع مغز در اثر يادگيري همیشه در حال تغییر است. پلاستيسيتي همان ظرفیت تغيير كردن مغز در نتيجه یادگیری است. تغییرات مربوط به یادگیری عموما در سطح ارتباط بین نورون ها اتفاق می افتند. ارتباط های جدید شکل مي‌گيرند و ساختار داخلی سیناپس‌های موجود تغییر مي‌كنند.
آیا می دانستید هنگامی که در یک زمینه خاص تبحر پیدا می کنید، مناطقی از مغز شما که با این مهارت در ارتباط هستند، رشد می‌کنند؟
برای مثال، رانندگان تاکسی دارای هیپوکامپ (در ناحیه پشتي) بزرگتری به نسبت رانندگان اتوبوس هستند. چرا چنین است؟ این مسئله بدلیل این است که این ناحیه از هیپوکامپ در استفاده از اطلاعات فضايي براي هدايت كردن و يافتن مسير تخصص دارد. تاکسیرانان باید به نقاط بیشتری در شهر حرکت کنند در حالي‌كه رانندگان اتوبوس يك مسير خاص را طي مي‌كنند.
پلاستیسیتی را می توان در مغزهای دو زبانه نیز مشاهده کرد. بنظر می رسد یادگیری زبان دوم در اثر تغییرات كاركردي در مغز ممكن مي‌گردد. قشر آهيانه‌اي تحتانی چپي در مغز افراد دو زبانه بزرگر است.
تغییرات انعطافی در مغز موسیقی دانان نیز اتفاق می‌افتد. در مقايسه مغز موسیقی دانان حرفه ای با آماتورها مشخص شد که اندازه سلول های خاکستری (قشر) در برخي قسمتهای مغز موسیقی دانان حرفه ای بيشتر، در موسيقي‌دانان آماتور، متوسط و در افرادی که با موسیقی سر و کار ندارند، از همه كمتر است. اين نواحي عبارتند از: نواحي حركتي، نواحي آهيانه‌اي قدامي بالايي و نواحي گيجگاهي تحتاني.
و در آخر، پژوهشگران به تازگي نشان دادند که یادگیری فوق‌العاده و انبوه اطلاعات می تواند باعث تغییر در مغز گردد. آنها از مغز سه دانشجوی پزشکی آلمانی يك بار 3 ماه قبل از امتحان و بار ديگر درست بعد از امتحان تصويربرداري کردند، و آنها را با مغز دانشجویانی که برای امتحان مطالعه نکرده بودند، مقایسه کردند. با نگاه به مغز دانشجویان پزشکی مشخص شد، که تغییراتی در نواحی قشر آهيانه‌اي و هیپوکامپ خلفي رخ داده است. این نواحی مغز مربوط با به ياد سپاري و یادگیری مرتبط می باشند.

نظرسنجی

کیفیت سایت کلینیک را چگونه ارزیابی می کنید؟
خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیف

افراد آنلاین

3 نفر آنلاین هستند

ورود اعضاء